top of page

NEUROATYPOWE GWIAZDY

Updated: Feb 16, 2022

Jednym z mitów związanych z neuroróżnorodnością jest to, że osoby neuroatypowe, ze względu na swoją alternatywną ścieżkę rozwoju, nie mogą stać się sławne ani osiągnąć większego sukcesu. W ramach zmiany tego stereotypowego myślenia, stworzyłyśmy listę popularnych na całym świecie osób, które zmagają się z różnymi wyzwaniami neurorozwojowymi.

Lionel Messi - spektrum autyzmu


Okrzyknięty jednym z najlepszych piłkarzy świata, Leo Messi, dostał diagnozę Zespołu Aspergera w wieku 8 lat. Mimo trudności, z którymi się mierzył od dzieciństwa, a może właśnie dzięki alternatywnej ścieżce neurorozwojowej, osiągnął światową sławę. Jedną z rzeczy, która cechuje osoby w spektrum, jest powtarzanie czynności w sposób, który się dobrze zna i wie się, że jest efektywny i po prostu dostosowuje się go do danych okoliczności. Można zaobserwować to u Messiego, którego akcje na bramkę bardzo często przebiegają w podobny sposób, dostosowany do wydarzeń na boisku. A cel jest zawsze ten sam – strzelić gola.


Simone Biles - ADHD


Zdobyła więcej medali niż ktokolwiek inny w swojej dyscyplinie. Młoda dziewczyna, uważana za najlepszą gimnastyczkę wszechczasów, otwarcie mówi o tym, że na co dzień zmaga się z ADHD. Zawodniczka została wplątana w skandal, kiedy hakerzy opublikowali informację o jej diagnozie. Zarzucano jej, że leki przypisywane osobom z ADHD mogą działać jak doping. Simone wypowiedziała się na ten temat na twitterze, mówiąc: „Życie z ADHD i branie w związku z tym leków nie jest powodem do wstydu i nie boję się o tym mówić publicznie”.


Pete Davidson - BPD


Młodemu komikowi i aktorowi, który wystąpił w bardzo popularnych produkcjach, jak „Brooklyn-99”, czy „Saturday Night Live” zdiagnozowano Borderline kilka lat temu. Pomimo spływającego na nie go z tego powodu hejtu, Pete nie boi się wypowiadać o swoim zaburzeniu publicznie oraz w mediach społecznościowych. Na jednym z ostów na Instagramie napisał: „Mówiłem o BPD oraz próbach samobójczych publicznie, tylko po to, by podnieść świadomość i pomóc dzieciom takim jak ja, które nie chcą żyć na tej ziemi”.


Dawid Woskanian - Zespół Tourette’a


Dawid od 6 roku życia zmaga się z Zespołem Tourette’a. Oficjalną diagnozę dostał w wieku 9 lat. W 2019 roku życie chłopaka odmieniło się na zawsze, kiedy wygrał ósmą edycję programu „Top Model”. Jego opanowanie na wybiegu i przed kamerą zachwyciło jurorów oraz publiczność. Wygrana zatrzęsła internetem i stała się bardzo inspirującym momentem. To niesamowite wydarzenie, szczególnie że Woskanian nauczył się akceptować swoje zaburzenie dopiero 4 lata temu.


Tom Holland – Dysleksja


Znany na całym świecie, głównie dzięki roli w produkcji Marvela jako Spider-man, młody aktor otrzymał diagnozę dysleksji w wieku 7 lat. Jego problemy z ortografią i pisownią widoczne są w postach w mediach społecznościowych, co niekiedy wywołuje falę negatywnych komentarzy. Pytany, jak dysleksja wpływa na czytanie i zapamiętywanie tekstu, w jednym z wywiadów Holland powiedział: „Im lepiej jesteś przygotowany na cokolwiek, tym bardziej będziesz w stanie osiągnąć fantastyczne rzeczy”.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele osób publicznych, gwiazd i celebrytów na świecie jest neuroróżnorodnych. Mogą być inspiracją dla innych i dowodem, że alternatywna ścieżka neurorozwoju nie musi być przeszkodą na drodze do osiągnięcia celu. Obalajmy wspólnie krzywdzące mity dotyczące możliwości i ograniczeń osób neuroatypowych!


Źródła zdjęć:

Dawid Woskanian Top Model

Messi celebrates his goal against Nigeria at the 2018 FIFA World Cup, Кирилл Венедиктов - https://www.soccer.ru/galery/1055457/photo/733486

Pete Davidson in 2015. Actor, Comedian and Writer. Weekend Update on Saturday Night Live. SNL. Cast Member. Greg2600

Simone Biles, ginasta dos Estados Unidos, durante final em que levou medalha de ouro na disputa por equipes feminina nos Jogos Olímpicos Rio 2016. (Fernando Frazão/Agência Brasil)

British actor Tom Holland giving interview to MTV. MTV International - YouTube
bottom of page