top of page

MITY O ZESPOLE TOURETTE'A

Agresywny mężczyzna wykrzykujący niecenzuralne słowa. Wiele osób ma właśnie takie wyobrażenie, kiedy myśli o Zespole Tourette’a. Nie powinno tak być! Mamy nadzieję, że dzięki temu postowi przyłożymy się do obalania tych fałszywych przekonań.
MIT 1

Każda osoba z zespołem Touretete’a przeklina. TO NIEPRAWDA! Tylko ok. 10% osób z zespołem Tourette’a ma koprolalię. Oznacza to, że jednym z ich tików jest przeklinanie lub wypowiadanie niecenzuralnych słów. Jak wszystkie tiki, jest to mimowolne i nie da się tego powstrzymać. Pamiętajmy, że każda osoba z zespołem Tourette’a jest inna i nie można generalizować tej społeczności.


MIT 2

Wszystkie tiki to zespół Tourette’a. TO NIEPRAWDA! To, że osoba ma pojedyncze tiki, nie oznacza, że ma zespół Tourette’a. Kryteria diagnostyczne są bardzo jasne, pierwsze tiki muszą pojawić się przed 18. rokiem życia, muszą być co najmniej 2, w tym jeden głosowy, poza tym objawy muszą występować ponad rok. Jeśli ktoś ma tiki, ale nie spełnia któregoś z tych warunków, może mieć np. tiki nerwowe.


MIT 3

Zespół Tourette’a to choroba psychiczna. TO NIEPRAWDA! Zespół Tourette’a to zaburzenie na tle neurologicznym. Emocje mogą zwiększyć natężenie tików, jednak nie są w stanie spowodować samego zaburzenia.


MIT 4

Z zespołem Tourette’a nie da się normalnie żyć. TO NIEPRAWDA! Osoby z zespołem Tourette’a, mimo swoich trudności, mogą dążyć do swoich celów i osiągać sukcesy. Mogą zakładać rodziny i wieść szczęśliwe życia tak jak osoby neurotypowe.

bottom of page