top of page

MITY O SPEKTRUM AUTYZMU

Updated: Feb 16, 2022

Osoby w spektrum autyzmu stanowią ogromną część społeczeństwa (najnowsze badania pokazują, że nawet 3%!!!). Niestety, wciąż krąży wiele mitów

i stereotypów, które mogą być krzywdzące dla tej społeczności. Obalmy je razem!MIT 1

Ze spektrum autyzmu się wyrasta. TO NIEPRAWDA! Jeżeli osoba jest autystyczna, będzie nią od niemowlaka do końca życia. Spektrum autyzmu najczęściej diagnozowane jest w dzieciństwie, choć w ostatnich latach coraz więcej osób dorosłych orientuje się, że jest w spektrum, np. w czasie diagnozy własnych dzieci.


MIT 2

Każda osoba w spektrum jest geniuszem. TO NIEPRAWDA! Możemy mieć takie przekonanie, ponieważ często w taki właśnie sposób osoby w spektrum reprezentowane są w pop-kulturze. Prawda jest jednak taka, że zaledwie w 5-15% autyzmowi towarzyszy zespół Sawanta (to właśnie ten syndrom sprawia, że ludzie mają ponadprzeciętne umiejętności). Oczekiwanie od osoby w spektrum, że będzie miała jakieś specjalne zdolności, może być bardzo krzywdzące.


MIT 3

Spektrum autyzmu występuje tylko u chłopców. TO NIEPRAWDA! Różnice w statystykach wynikają z tego, że kryteria diagnostyczne były tworzone na podstawie “symptomów” występujących u chłopców. W ostatnich czasach uczymy się, że u kobiet spektrum autyzmu przejawia się w inny sposób. Poza tym dziewczynki często maskują się i lepiej dostosowują społecznie, przez co często ciężko jest je zdiagnozować.


MIT 4

Szczepionki powodują autyzm. TO NIEPRAWDA! Chociaż powody występowania autyzmu nie są w 100% pewne (choć wiemy, że mają podłoże genetyczne), możemy być pewni, że szczepionki nie mają z tym żadnego związku. Psycholodzy przeprowadzili tysiące badań, które wykluczają jakikolwiek udział szczepień w występowaniu spektrum autyzmu.


bottom of page