top of page

MITY O SCHIZOFRENII

Schizofrenia jest jedną z najbardziej nierozumianych i stereotypizowanych neuroróżnorodności. Obalmy dziś kilka mitów na jej temat!MIT 1

Schizofrenia wyklucza radość z życia. TO NIEPRAWDA! Dzięki psychoterapii oraz farmakoterapii osoby z tą neuroróżnorodnością mogą wyeliminować dużą część lub nawet wszystkie objawy. Zdarza się, że w przypadku dobrej terapii mogą być one dobrymi pracownikami czy rodzicami.


MIT 2

Osoby ze schizofrenią są niebezpieczne. TO NIEPRAWDA! Badania pokazują, że schizofrenicy znacznie częściej są ofiarami ataków niż sprawcami. Mit ten jest niestety często szerzony w mediach i filmach, ponieważ przestępcy, aby uniknąć wysokiej kary więzienia, często powołują się na niepoczytalność, często myloną ze schizofrenią. Może to prowadzić do wykluczenia osób z tą neuroróżnorodnością ze społeczeństwa, co może skutkować nasileniem się ich objawów.


MIT 3

Schizofrenicy są upośledzeni umysłowo. TO NIEPRAWDA! Niska inteligencja nie należy do objawów schizofrenii. Wręcz przeciwnie, wielu schizofreników wykazuje się zdolnościami matematycznymi, jak i artystycznymi. Przykładem takiej osoby jest John Nash, który mimo swojej neuroróżnorodności otrzymał nagrodę nobla w dziedzinie ekonomii.


MIT 4

Tą chorobą psychiczną można się zarazić. TO NIEPRAWDA! Żadną chorobą psychiczną ani neuroróżnorodnością nie można się zarazić. W poprzednim poście opisaliśmy przyczyny występowania schizofrenii, lecz z pewnością nie jest to interakcja z chorą osobą.

bottom of page