top of page

MITY O BPD

Zaburzenie osobowości typu borderline stanowi duże wyzwanie nie tylko dla osoby borykającej się z nim, ale i dla najbliższego otoczenia. W związku z często pojawiającymi się skrajnymi emocjami oraz trudnymi zachowaniami, wokół BPD narosło wiele mitów, które są krzywdzące i dodatkowo pogarszają sprawę.MIT 1

Osoby z BPD specjalnie krzywdzą innych. TO NIEPRAWDA! Jednym z kluczowych objawów BPD są silne wahania nastrojów oraz wywołane tym intensywne emocje. Osoba z BPD może doświadczyć ataku złości lub paniki w sytuacji, gdy uaktywni się u niej lęk przed zbytnią bliskością, lub wręcz przeciwnie – przed odrzuceniem. Przez to druga osoba w tej sytuacji może poczuć się pokrzywdzona. Jednak osoby z borderline nie robią tego po to, aby wyżyć się na drugiej osobie, dlatego potem zwykle odczuwają duże wyrzuty sumienia i starają się naprawić szkody.


MIT 2

Osoby z BPD nie chcą/nie potrafią kochać. TO NIEPRAWDA! Oczywistym jest, że osoby z BPD potrafią odczuwać miłość i jak większość z nas, szukają jej. Z uwagi na impulsywność i emocjonalną niestabilność osób o osobowości z pogranicza, stały związek może być trudniejszy, ale nie znaczy, że jest niemożliwy. Do udanego związku z osobą z BPD na pewno potrzebne są: cierpliwość i zrozumienie obu stron, no i oczywiście miłość.


MIT 3

BPD dotyczy wyłącznie kobiet. TO NIEPRAWDA! Pomimo że jest więcej zdiagnozowanych kobiet niż mężczyzn, nie oznacza to, że u mężczyzn BPD kompletnie nie występuje. Przez ten mit wielu mężczyzn otrzymuje nieprawidłową diagnozę antyspołecznego zaburzenia osobowości, zanim zostanie u nich rozpoznane zaburzenie osobowości borderline. Mężczyźni też znacznie rzadziej się diagnozują z obawy przed wykluczeniem społecznym.


MIT 4

Nie ma skutecznej terapii na BPD. TO NIEPRAWDA! Diagnoza BPD nie jest „wyrokiem”. Jest czymś, co pozwala lepiej zrozumieć siebie i pomaga szukać odpowiednich form terapii. Są skuteczne metody, które działają u wielu osób i pomagają zmniejszyć intensywność symptomów. Na przykład terapia dialektyczno-behawioralna (DBT), która została stworzona właśnie z myślą o osobach z zaburzeniami osobowości. DBT ma na celu utworzenie nowych schematów behawioralnych i myślowych i jak dotąd jest najskuteczniejsza w leczeniu BPD.

bottom of page