top of page

CZYM JEST ADHD

Updated: Feb 16, 2022

Na pewno kiedyś zetknęliście się z nazwą ADHD i macie swoje skojarzenia. Ale co tak naprawdę kryje się za tym skrótem i z czym mierzą się osoby, które mają ADHD?Pełna nazwa tej neuroróżnorodności to Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. ADHD jest najczęściej diagnozowane we wczesnym dzieciństwie, a wraz z wiekiem objawy nieco się zmieniają. I choć niektórzy twierdzą, że ADHD ustępuje w dorosłym życiu, badania wykazują, iż wśród dzieci 5,29 proc. ma zaburzenia o charakterze nadpobudliwości, a wśród dorosłych około 4 proc.


Opisując symptomy ADHD, możemy wyróżnić trzy grupy:

- Nadmierna ruchliwość (nieumiejętność usiedzenia w miejscu, przemieszczanie się, gdy wskazany jest bezruch itp.)

- Zaburzenia koncentracji uwagi (trudności w planowaniu i realizacji planów, niedoprowadzanie do końca realizowanych zadań, brak skupienia i wynikające z niego liczne pomyłki itp.)

- Impulsywność (zniecierpliwienie, przeszkadzanie, trudności z zachowaniem ciszy)


Osoby z ADHD mają skłonność do rozkojarzenia, trudno im stworzyć plan działania,

a nawet jeśli już go mają, nie zawsze są w stanie go realizować, gdyż szybko się rozpraszają. Mogą też mieć problemy z organizacją i odkładaniem zadań na ostatnią chwilę, np. prac domowych.


Pewnie niektórzy z Was pomyślą sobie, że czasami też Wam się zdarza nie uważać,

o czymś zapomnieć czy odłożyć realizację jakiegoś zadania na później. Ale pamiętajmy, że dla osób z ADHD nie jest tak czasami, ale zawsze, każdego dnia.


Mówiąc o przyczynach ADHD należy wyróżnić trzy grupy: przyczyny biologiczne – odmienna budowa niektórych obszarów mózgu; genetyczne – dziedziczenie; środowiskowe – m. in. wcześniactwo, niska waga urodzeniowa, palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży.


Jeśli ADHD wpływa na codzienne funkcjonowanie i obniża standard życia, stosuje się psychoterapię, niekiedy połączoną z farmakoterapią.

bottom of page